Etiket Nedir?

Etiket Nedir?

Bir paket veya kabın üzerinde yer alan, ürünün korunmasına ilişkin bazı önemli detayların yazılı olduğu, üretici ile tüketici arasındaki birinci temas noktası olan, ürünün tanıtımı, kullanım kuralları gibi ifadelerin yer aldığı çoğu işletmelerin kullandığı bir pazarlama elemanıdır.

Etiketler müşteriye güven aşılayan, ürünle alakalı bazı soru işaretlerini gideren, ürün detaylarını, içeriklerini, son kullanma ve imalat tarihlerini tüketiciye ulaştıran, müşterinin ürüne sadakatle yaklaşmasını sağlayan argümanlardır.

Etiket üründeki katkı maddelerinin yüzde ağırlıklarını, kalori miktarlarını, kullanım şekillerini, muhafaza sıcaklığını ve bunun gibi spesifik bilgileri içermektedir. Tüketicinin ürünü kullanım şartlarını ve kullanma şekillerinin tarifin içermektedir.

Etiket genel manada bir tanımla;

Bir malın, ürünün, gıda ve giysinin tüm özelliklerini, türünü, imalat yerlerini, ham maddelerinin ve katkı oranları ile miktarlarını ve fiyat gibi niteliksel ihtiyaçları tanımlamasıdır.

Fransızca bir kelime olan ve etiquette kelimesinden dilimize çevrilen etiket naylon veya kâğıt gibi farklı malzemelerden yapılır.

Etiketi günümüz dünyasında, aklınıza gelebilecek tüm üretici ve satıcı iş kolunda yapılacak işlerin sistematik biçimde işlemesini sağlayabilen yönlendirici notlar olarak ta tanımlanabilmektedir. Etiket her ebat ve büyüklükte, istenilen kalınlık ve renkte üretileceği için içerdiği ürün ile özdeşleşecek marka değerini de yakalayabilmektedir.

Etiketleri kullandığı alanlara, sektörlere göre sınıflandırabileceğimiz gibi fiyatlandırma ve belirteç olarak ta ayrı bir kategoride değerlendirebiliriz. Örneği gıda etiketleri üzerinde son kullanma tarihleri, gıdanın içindeki katkı maddeleri ve katkı oranları yer almaktadır. Giyim etiketlerinde kumaş kalitesi, kumaş ebatları ve katkı maddeleri yer almaktadır. Tüm ürünlerde fiyat etiketlerinde peşin fiyat veya vadeli fiyatlar bulunmaktadır.

Üretici için etiket;

Etiket üretici için büyük anlam ifade eden bir sistem olmakta ürünün korunması, tanıtılması, müşteriye güvenle sunulması anlamına gelmektedir. Etiket ile üretici müşteriye seri bir bilgi akışını sürekli olarak vermektedir.

Tüketici için etiket;

Tüketici için etiket, ürün hakkındaki tüm soru işaretlerinin giderileceği, ürünün tanıtımını ve gerçek verilerin yazıldığı, son kullanma tarihleri, fiyat tarifleri ve kullanım koşulları gibi ürün alırken ihtiyaç duyulacak tüm bilgilerin yer alabileceği bir ürün kılavuzudur.

Etiket tasarım

İyi bir etiket tasarımı çok önemlidir. Ne yazık ki çok sayıda küçük üretici paket başına düşecek maliyeti düşürmek için kötü etiketleme yaparak, ikinci sınıf baskı ve tasarımları kullanarak ürün hakkında ki ilk bakış açısını sarsmaktadırlar. Bir marka imajını geliştirmek için etiketin etkisini ve gücünü iyi analiz etmelidir.

Hakkımızda

Beyaz barkod etiket san.ve dış tic.ltd.şti.
Baskılı ve Baskısız ( Tüm Etiketi Türevleri) Üretimi ile birlikte Barkod ve Etiket Yazıcı modelleri Japon Akmaz + Ribbon, Barkod Okuyucu, Etiket Yazılım Programı, El Terminali ve çözümleri sunmanın yanında, geçmişte edindiğimiz tecrübeleri sizlerle paylaşmak, genç ve dinamik  kadromuz ile, ihtiyaçlarınızı en hızlı ve doğru bir biçimde çözmek, çözüm üretirken ortak alacağımız kararlar çerçevesinde ilerlemek, üretilen çözümlerin firmanıza hızlı ve en düşük maliyetli olmasını sağlamak amacı ile faaliyet göstermekteyiz. Sektörün tercih edilen Firmaları arasında bulunmaktan mutluluk duymaktayız. Verdiğimiz tüm hizmetlerin yanında teknik servisimiz ve yedek parça birimimiz ile birlikte,zaman’a karşı yarışmak sürekli kendimizi yenilemek ilkelerimizin başında gelmektedir.Amacımız Sizlerin ve Firmanızın tek seferlik değil uzun yıllar çözüm ortağınız olarak kalıcı ve güvenilir olmaktır.
Saygılarımızla,

İletişim Bilgilerimiz

  • (0 216) 376 08 34pbx
  • (0 216) 427 38 00
  • beyaz@beyazbarkod.com

Beyaz Barkod Etiket San. Dış Tic. Ltd. Şti. 2013 | Tasarım